Harbiye Mah. Mim Kemal Oke Cad. Erenler Apt. No:12 Daire: 1, Şişli | İstanbul

Sıkılaşma

KIRIŞIKLIK NEDİR?
Güneşe maruz kalmak, ciltteki kolajen ve elastin gibi maddelerin azalması kırışıklık ve sarkma gibi sorunları meydana getirir. Cildin ihtiyaç duyduğu maddelerin eksikliği, daha yaşlı ve kırışıklıklarla dolu bir cilde zemin hazırlar. Bu durumun pek çok farklı tedavisi bulunur. Kadın erkek fark etmeksizin herkeste ortaya çıkabilecek bu problemde, en iyi tedavi yöntemi bir dermatolog muayenesinin ardından kararlaştırılır.

KIRIŞIKLIKLAR TEDAVİSİ EVDE YAPILABİLİR Mİ?
Kırışıklık tedavisi evde başlanıp sonuçlanabilecek bir süreç değildir. Mutlaka bir dermatolog tarafından muayene ve detaylı bir inceleme gerekir. Yapılan muayenenin ardından kişiye sunabilecek pek çok farklı tedavi yöntemi bulunur. Dolgu, botoks, lazerle cilt yenileme, altın iğne, ip tedavisi, kimyasal peeling, PRP ve mezoterapi gibi işlemler seçenekler arasında yer alır. Bu tedaviler kısa süreli olması ve günlük hayatı kısıtlamaması nedeniyle sık tercih edilir.

YAŞLANMA KARŞITI KREMLER GERÇEKTEN FAYDA SAĞLAR MI?
Yaşlanma karşıtı kremlerin faydalı olduğuna dair bilgiler bulunur. Fakat bu kremler FDA gibi büyük ilaç birlikleri tarafından kozmetik alanında değerlendirilmez ve sağlam bilimsel veriler sunamaz. Bir kremin pahalı olması güçlü tedavi sunacağı anlamına gelmez. Sürekli olarak kullanılsa bile, etkisini göstermesi uzun zamanlar gerektirir. Kozmetik kremlerin içerdiği etken maddelerin düşük düzeyde olduğu bilinir. Yan etkilerini minimize etmek ve ilaç sınıfında olmaması nedeniyle etkinliği sınırlıdır. Bir dermatolog tarafından uygulanan tedavi yöntemlerinin yerini kesinlikle alamaz.

KIRIŞIKLIKLARDAN KORUNMAK İÇİN GÜNLÜK HAYATTA NELER YAPILABİLİR?
En çok dikkat edilmesi gereken güneşten korunmaktır. Güneş, cilt yaşlanmasını hızlandıran en önemli faktör olarak bilinir. Bu nedenle hem güneşten koruyucu krem kullanımı, hem de şapka, gözlük, gölgede kalmak gibi fizyolojik önlemlerin mutlaka alınması gerekir. En az 30 SPF veya üzeri güneş koruyucu önerilir. Güneşten koruyucu kremler, fiziksel (şapka-gözlük-gölgede kalmak vb.) önlemlerin yerine geçmez. Anti-aging yaşlanma karşıtı etkisi olan kremler kullanılabilir. Bunlar retinol, alfa hidroksi asitler, salisilik asit  (soyucu etki), niasinamid, C vitamini, hiyalüronik asit,  peptitler, koenzim Q içeren kremlerin bilimsel olarak etkileri saptanmıştır. Tercih edilmesinde sakınca bulunmaz. Nemlendiriciler, deriye uygun parfümsüz nemlendiriciler cildin hidrasyonunu sağlayarak ince kırışıkların gelişimini engeller. Mutlaka hipoalerjik ve non komedojenik (komedon oluşturmayan) ürünlerin seçilmesi gerekir. Sigara cilt kırışıklığını arttırır, mümkünse kullanılmaması tavsiye edilir.

KIRIŞIKLIKLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Herhangi bir işlem yaptırmadan önce mutlaka bir dermatolog görüşü alınması gerekir. Hangi tedavinin uygulanacağı dermatolog görüşüne ve bireyin ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Kırışıklık tedavi yöntemleri arasında Dolgu, botoks, lazerle cilt yenileme, altın iğne, ip tedavisi, kimyasal peeling, PRP ve mezoterapi gibi işlemler sunulabilecek seçenekler arasında yer alır. Bu tedaviler kısa süreli olması ve günlük hayatı kısıtlamaması nedeniyle sık tercih edilir. İşlemler genellikle anestezik kremler ve enjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirilir. İşlemlerin ardından, bireyler aynı gün içerisinde günlük yaşamlarına dönebilir.

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ SONRASI GÜNLÜK YAŞAM
İşlemler genellikle kısa sürede tamamlanır ve yatış gerektirmez. Bireyler işlemlerin hemen ardından taburcu olabilir. Taburcu olunmasının ardından, doktor tavsiyelerine uymak önemlidir. Operasyon ardından kırışıklardan korunmak için günlük hayatta değişiklikler yapılması gerekir. Sağlıklı beslenmek ve düzenli spor tavsiye edilir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması önerilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İşlem sonrası kalmanız gereken süre, Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR tarafından belirlenir.

Kırışıklar er ya da geç meydana gelir. Kırışıklık oluşumunu tamamen durdurmak mümkün değildir. Günlük hayatta alabileceğiniz basit önlemler, kırışıklık oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Güneşten korunmak kırışıklıklar konusunda çok önemlidir. Güneşten koruyucu ve yaşlanma karşıtı kremler kullanılabilir. Kendiniz için en uygun kremleri Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR' un bilgilendirmesiyle seçebilirsiniz.

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar kolajen oluşumunu olumsuz etkiler. Bu nedenle kırışıklık oluşumuna zemin hazırlar. Dengesiz ve düzensiz beslenme, yetersiz uyku gibi durumlarda kırışıklık oluşumunu artırır.

Kırışıklık oluşumunu yavaşlatmak adına alınabilecek önlemler mevcuttur. Düzenli spor, dengeli beslenme ve kaliteli uyku bu önlemler arasındadır. Fakat etkili sonuçlar almak için mutlaka bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR kırışıklıklarla ilgili güncel tanı ve tedavi yöntemlerini yakından takip eder. Bu sayede en doğru adımların atıldığından emin olur

Randevu Al

Whatsapp

İletişim Formu