Harbiye Mah. Mim Kemal Oke Cad. Erenler Apt. No:12 Daire: 1, Şişli | İstanbul

Rozasea (Gül Hastalığı)

ROZASEA HASTALIĞI NEDİR?
Rozasea (gül hastalığı); yüzde belirgin kızarıklığa ve bazen kalıcı şekil değişikliğine neden olan bir hastalıktır. Kişinin yaşam kalitesini etkileyen, sık görülen bir deri hastalığıdır. Rozasea, Gül Hastalığı olarak da bilinir. Bu hastalık ciltte görülen iltihaplı kızarıklıklar, sivilce benzeri kabartılar, yüzeysel damar genişlemeleri şeklinde ortaya çıkar. Daha çok yüzde, burun çevresinde görülen bir hastalık olarak bilinir. Ancak bu durum, hastalığın sadece yüz çevresinde ortaya çıktığı anlamına gelmez. Vücudun diğer yerlerinde de bu hastalığın görülme ihtimali bulunur. Bu hastalık her yaşta görülebilir. Ancak 30'lu yaşlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Kadınların %10'unda bu rahatsızlık görülebilirken, erkeklerde ise bu oranın daha az olduğu bilinir. Bu duruma karşın kadınlara oranla erkeklerin, roza hastalığını daha ağır atlattıkları bilinir. Halk arasında sivilce gibi önemsenmeyen roza hastalığı, sivilce ve diğer iltihaplı kabartılara göre daha ağrılıdır ve ciddiye alınmadığı zaman yaşanan ağrıların arttığının bilinmelidir.

ROZASEA’ NIN FARKLI TÜRLERİ VAR MIDIR?
Rozasea hastalığının farklı türleri bulunur. 3 farklı Rozasea türü bulunur. Damar genişlemeleri şeklinde görülenlere eritematotelenjiektazik rozasea, akne benzeri şeklinde olanlara papülopüstüler rozasea, kızarıklık ve ödem şeklinde olanlar ise fimatöz rozasea ismiyle adlandırılır. 
ROZASEA BELİRTİLERİ NELERDİR?
Rozasea hastalığının nasıl ilerlediği ve belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu rahatsızlığın pek çok farklı belirtisi bulunur. Gül hastalığında yüzde geçici ve bazen kalıcı kızarıklık, yanma, batma, ateş basması, kırmızı kabarıklıklar, sivilceler, damar genişlemeleri ve kuruluk görülebilir. Hastaların yarısında göz tutulumu meydana gelebilir. Gözde kızarıklık, batma, yanma, sızlama, kuruluk ve bulanık görme şikâyetleri oluşabilir. Bu şikâyetlerden herhangi birine sahip olunduğu durumlarda, bir dermatoloğa başvurulması gerekir. Gül hastalığı kızarıklıktan daha fazlasına neden olabilir. Rozasea' nin dört alt türü olup, çeşitli belirti ve bulguları mevcuttur. 

ROZASEA BELİRTİLERİ KONTROL ALTINA ALINABİLİR Mİ?
Rozasea hastalığının belirtileri, doktor tavsiyeleri doğrultusunda kontrol altına alınabilir. Rozasea’ de uygun nemlendiriciler bozulmuş deri bariyerini onarmaya yardımcı olur. Hafif temizleyici, nemlendirici ve güneş korumasından oluşan deri bakımı cildin nemini ve deri duyarlılığını düzeltir. Parfümlü güneş koruyucular, alkol ve aseton içeren temizleyiciler, glikolik asit içeren nemlendiriciler ve tonikler hastalığı alevlendirebildiği için bunlardan dermatoloğunuz önermediği sürece uzak durulması gerekir.

ROZASEA HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Rozasea hastalığı, her kişide farklı belirtiler gösteren ve türüne göre farklı tedavi şekilleri gerektiren bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın tedavisinde her şeyden önce, detaylı bir fiziksel muayene gerekir. Yüzde geçici ve bazen kalıcı kızarıklık, yanma, batma, ateş basması, kırmızı kabarıklıklar, sivilceler, damar genişlemeleri, kuruluk, gözde kızarıklık, batma, yanma, sızlama, kuruluk ve bulanık görme bu hastalığın en bilindik belirtileri arasında yer alır. Rozasea tedavisinde en sık kullanılan yöntemler arasında sodyum sülfasetamid, azelaik asit ve metronidazol içeren topikal (sürme) tedavileri bulunur. Bazı durumlarda dermatolog, hastalıkla ilişkili olabilecek Demodeks akarlarına yönelik permetrin, ivermektin tedavisi önerebilir. Daha şiddetli hastalıkta ağızdan hap tedavisi de kullanılabilir. Kızarıklıkların tedavisi için IPL lazer ve kılcal damarların tedavisinde ndyag lazer tedavileri dermatoloji uzmanları tarafından başarıyla uygulanmaktadır. En uygun tedavi yönteminin, kişinin detaylı muayenesinden sonra dermatolog tarafından kararlaştırılması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Rozasea kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. 30 yaşından sonra görülme ihtimali daha yüksektir. Erkekler rozasea hastalığını kadınlara oranla daha şiddetli atlatır.

Rozasea belirtileri kontrol altına alınabilir. Fakat tamamen tedavi edilmesi çok zordur.

Hayır. Rozasea bulaşıcı bir hastalık değildir.

İşlem sonrası kalmanız gereken süre, Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR tarafından belirlenir.

Rozasea hastalığının kontrol altına alınması için mutlaka bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Farklı türleri olan bir hastalıktır. Tedavi için detaylı bir muayene gerekir. Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR Rozasea ile ilgili güncel tanı ve tedavi yöntemlerini yakından takip eder. Tanı ve tedavi süreçleri en gelişmiş tıbbi araçlarla gerçekleştirilir.

Öncesi & Sonrası

Randevu Al

Whatsapp

İletişim Formu