Harbiye Mah. Mim Kemal Oke Cad. Erenler Apt. No:12 Daire: 1, Şişli | İstanbul

Tırnak Mantarı

TIRNAK MANTARI NEDİR?
Tırnak mantarı uzun süre devam edebilen, tırnağın tamamının rengini ve şeklini bozabilen ve tedavisi zor olan bir enfeksiyondur. El ve ayak tırnaklarında görülür. Fakat sıklıkla ayak tırnaklarında ortaya çıkar. Bu enfeksiyon tırnakların uç kısmının hemen altında beyaz ya da sarı bir nokta veya tırnak kalınlığı olarak başlayabilir. Mantar enfeksiyonu tek bir tırnak ile sınırlı kalabileceği gibi birden fazla tırnağı da etkileyebilir. Tedavi edilmediği takdirde tırnağın yapısını tamamen değiştirebilir. Tedaviden önce detaylı bir fiziki muayene gerekir.

TIRNAK MANTARI NEDEN OLUŞUR?
Tırnak mantarına fungus adı verilen organizmalar neden olur. Ayrıca maya ve küfler de mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Yaşlı kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Tırnağın sürekli nemli, ıslak bir ortama maruz kalması tırnak mantarı enfeksiyonunun başlıca oluşma nedenidir. Ciltte ya da tırnakta ufak çaplı yaralanma enfeksiyon riskini artırmakta ve mantar oluşumuna zemin hazırlar. Bağışıklık sistemi sorunları ve dolaşım sistemi sorunları da bu sorunun ortaya çıkmasına önemli etkenlerdir. Dış ortamlardan mantar enfeksiyonu kapma gibi nedenlerle de tırnak enfeksiyonu gelişebilir.

TIRNAK MANTARI OLUŞUMUNU TETİKLEYEN ETKENLER NELERDİR?
Her rahatsızlıkta olduğu gibi tırnak mantarını da tetikleyen bazı durumlar vardır. İlerleyen yaş, aşırı terleme, ortak alanlarda çıplak alanlarda yürümek, zayıf bağışıklık sistemi ve cilt veya tırnak yaralanması bu hastalığı tetikleyen başlıca etkenler arasında yer alır.

TIRNAK MANTARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Mantar enfeksiyonunun tedavisi zor ve uğraştırıcıdır. Mantar tedavisine karar verilirken enfeksiyonun şiddeti göz önünde bulundurulur. Tırnak mantarının tedavisinde pek çok farklı yöntem kullanılır. Mantarın şiddetine göre terbinafin ya da azol içeren solüsyonlar/haplar reçetelendirilebilir. Tedavi esnasında ve sonrasında bireysel temizliğe dikkat etmek çok önemlidir. Oral antifungal ilaçlar, ilaçlı oje, ilaçlı tırnak kremi bu hastalığın tedavisinde kullanılan başlıca yöntemlerdir. İlaç kullanamayacak kişilere dermatoloji uzmanları tarafından lazer tedavisi uygulanabilir. 

TIRNAK MANTARINDAN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER
Ayakları terleten kapalı ayakkabılar giyilmemelidir. Tırnaklar düz bir şekilde kesilmelidir. Ortak alanlarda çıplak ayakla gezilmemeli ve bireysel temizliğe dikkat edilmelidir. Yaz aylarında ayakların ve ayakkabıların mantara karşı etkili pudra ile pudralanması gerekir. Eller ve ayaklar düzenli olarak yıkanmalıdır. Ayaklar yıkandıktan sonra özellikle parmak aralarının çok iyi kurulanması gerekmektedir. Tırnak makası ve törpü gibi aletleri ortak kullanılmamalıdır. Her kişinin kendine özgü eşyaları kullanması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kalmanız gereken süre Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR tarafından belirlenir.

Evet, tırnak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle fark edildiği an tedaviye yönelmek gerekir.

Tırnak mantarı için bitkisel çözümler uygulanabilir. Fakat bu çözümler kalıcı sonuç sağlamaz. Bu nedenle mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.

Evet yapılabilir. Fakat özellikle oral antifungal ilaçlar ciddi yan etkilere sahip olabileceğinden mutlaka kontrollü bir şekilde kullanılması gerekir.

Tırnak mantarı çevre yoluyla bulaşır. Havuz, hamam ve sauna gibi alanlarla çıplak ayakla yere basmamak gerekir. Nemli ortamlar bu enfeksiyonun şiddetini artırır.

Randevu Al

Whatsapp

İletişim Formu