Harbiye Mah. Mim Kemal Oke Cad. Erenler Apt. No:12 Daire: 1, Şişli | İstanbul

Ben Muayenesi ve Takibi

BEN NEDİR?
Benler vücutta melanosit olarak adlandırılan hücrelerin çoğalmasıyla meydana gelen iyi huylu cilt lezyonlarıdır. İyi huylu benler bulunduğu gibi, kötü huylu ve cilt kanseri habercisi olan benler de bulunur. Benler ilk fark edildiği anda bir dermatoloğa başvurmak gerekir. Olası problemlerin teşhisi için, erkenden bir dermatoloğa başvurmak ben tedavisinde önemli bir adımdır.

BENLER NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Benler farklı türlere ayrılır. Normal benler zararsızdır. Melanom adı verilen zararlı ve cilt kanserine neden olabilecek ben türleri de mevcuttur. Bu iki türü birbirinden ayırt etmek için dermatoskopi adı verilen bir yöntem kullanılır. Bu uygulamada ortaya çıkan her benin konumu kaydedilir ve bir nevi haritalama yapılır. Ardından tüm benlerin yapısı incelenir. Riskli olarak görülen benler belirli aralıklarla tekrar gözlemlenir ve ilk hali ile güncel hali arasında ki değişim kontrol edilir. Benlerde ki değişim gözlemlenerek cilt kanseri ortaya çıkma riski bulunup bulunmadığı kontrol edilir.

BEN HARİTALAMASI NEDİR?
Ben haritalaması yöntemi, total vücut fotoğraflaması ve bilgisayarlı dijital dermatoskopinin bir arada kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Dermatoskopi, özel ışıklandırması olan bir cilt büyütecidir. Deri üzerindeki özellikle koyu renkli lezyonlara tanı koymakta oldukça yararlıdır. Bu sayede gözle görülemeyecek kadar ufak değişiklikleri ve yapısal özellikleri görünür kılar. Melanomun erken tanısı için vazgeçilmez bir uygulamadır. Dermatoloji uzmanları dermoskop kullanımıyla ilgili özel eğitim alır ve riskli ben ve cilt oluşumlarını dermoskopik muayeneyle tanı koyar.

BEN HARİTALAMASI NASIL YAPILIR?
Ben haritalaması, kişilerin vücutlarının çeşitli açılardan dijital fotoğraflamaları ile gerçekleşir. Sonrasında hastanın benleri, dermatoskopi adındaki cihazla tek tek incelenerek fotoğraflanır. Bu benler klinik olarak çekilen vücut fotoğrafları üzerindeki benlerle eşleştirilir ve hastaların ben haritası çıkartılmış olur. Bunun dışındaki benler, risk durumuna göre belirli aralıklarla takip edilir. Kontrollerde hastaların benlerinin dermatoskopik fotoğraflaması yenilenir ve öncekilerle karşılaştırılarak şüpheli bir değişimin olup olmadığı kontrol edilir. Aynı zamanda, vücut fotoğraflarına bakılarak yeni oluşan bir lezyonun olup olmadığı kontrol edilir. Bu iki yöntemin birlikte kullanılması oldukça önemlidir.

BENLER NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Benler, detaylı bir inceleme ve takip gerektiren lezyonlardır. Dolayısıyla kişilerin evde kendi başlarına bu lezyonları tedavi etmeye çalışması pek de olumlu sonuçlar doğurmaz. Evde hazırlanan ve benlere uygulanan maddeler alerjik reaksiyon oluşturabilir. Bu durum kızarıklık ve iz oluşumuna neden olabilir. Ben tedavisi için bir dermatolog kontrolu altında olmak en mantıklı tercihtir. En doğru tedavi yönteminin belirlenmesi dermatolog kararı ile sağlanır ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek amaçlanır. Özellikle ailesinde melanom denilen cilt kanseri olanlar, çok benli olanlar veya daha önce riskli ben hikayesi olanlar düzenli takip edilmelidir. Kişinin kendi ben takibini yapması da çok önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğuştan 20 cm' den büyük olan benler, ailesinde melanom geçmişi olan kişilerdeki benler ve atiptik nevüs olarak değerlendirilen benlerin takip edilmesi gerekir.

Kalma süreniz Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR tarafından belirlenir.

Benlerin oluşumu tamamen engellenemez. Fakat benleri artıran durumları kontrol altında tutmak, benlerin çoğalmasını yavaşlatır. Bu süreç dermatoloğunuz tarafından planlanacaktır.

Hayır değildir. Normal benler zararsızdır. Melanom adı verilen türleri zararlıdır ve kanser oluşturma riski vardır.

Benlerinden rahatsız olan, benlerin rahatsızlık oluşturduğunu düşünen tüm bireyler bu işlemlere başvurabilir. Bu süreç öncesinde detaylı bir muayene gerekir. Muayene sürecinin ardından tedavi planlanır. Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR, en gelişmiş tanı ve tedavi yöntemlerini kullanır. Konforlu klinik ortamlarda gerçekleşen işlemlerle mümkün olan en iyi sonucun alınması sağlanır.

Öncesi & Sonrası

Randevu Al

Whatsapp

İletişim Formu