Harbiye Mah. Mim Kemal Oke Cad. Erenler Apt. No:12 Daire: 1, Şişli | İstanbul

Selülit

Selülit

SELÜLİT NEDİR?
Selülit karın, uyluk ve kalça bölgesinde ki yağlanmanın artmasıyla şişkinliklerin oluşması durumudur. Bölgede adeta bir portakal kabuğu görüntüsü oluşmasıyla bilinir. Selülitin ortaya çıkmasını sağlayan kesin bir neden yoktur. Fakat deri altında ki yağ tabakası ve bağ dokusu arasında ki etkileşimden kaynaklandığı bilinir. Bu durumun pek çok farklı tedavisi bulunur. Kısa süren süreçlerin ardından olumlu sonuçlar alınabilir. 


SELÜLİT KİMLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜR? 
Yapılan araştırmalara göre, kadınların çoğunda ergenlik sonrası herhangi bir dönemde, selülit gelişme ihtimali yüksektir. Selülitin ileri yaşlarda ortaya çıkmasının nedenlerinden biri de, cildin gevşemesi olarak belirtilir. Zamanla gevşeyen ve incelen ciltler selülit için uygun bir ortam hazırlar. Açık tenli kadınlarda selülitin daha sık ortaya çıktığı gözlemlenir.

SELÜLİTTEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜDÜR?
Selülit oluşumunu tamamen engelleyecek bir yöntem ne yazık ki yoktur. Fakat günlük hayatta bu durumdan korunmak için yapabilecek uygulamalar da mevcuttur. Öncelikle aktif yaşam tarzı benimsemek ve sağlıklı beslenmek gerekir. İdeal kilonun korunması, sağlıklı yaşamı kolaylaştıracağı gibi selülit oluşabilecek bölgelerdeki şekil bozukluklarını da yavaşlatır. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak da bu süreç içerisinde fayda sağlar.

SELÜLİT TEDAVİSİ NASIL GERÇEKLEŞİR?
Selülitlerin tedavisi için pek çok farklı yöntem bulunur. Ses dalgaları, lazer tedavileri, LPG Endermologie, subsizyon ve radyofrekans uygulamaları selülit tedavisinde akla gelen ilk uygulamalar arasında yer alır. Hangi tedavi yönteminin kullanılacağı, selülitin durumuna, bireyin fiziksel özelliklerine ve doktor görüşlerine göre değişkenlik gösterir. Herhangi bir uygulamaya başvurmadan önce mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Selülit tedavileri şu şekilde özetlenebilir: 

  •     Ses/Şok Dalgaları Tedavisi: Cihaz aracılığıyla akustik dalgaların yağa ulaşarak selülitli görüntünün giderilmesini sağlar. 
  •     Lazer Tedavileri (Cellulaze): Lokal anestezi altında 2 mm’ lik bir kesi açılır; buradan direk deri altına açılı bir şekilde Pulsed ND Yag lazer dalgaları gönderilir. Bu lazer ışınları yağları parçalamakta ve kolajen dokuyu arttırarak cildi daha elastik hale getirir. Portakal kabuğu görünümünü yok eder. Hastanede yatış gerektirmez. İşlem sırasında ağrı hissedilmez. 
  •     LPG Endermologie: Bu cihaz vakum başlığıyla ve derin masaj tekniğiyle selülit tedavisi gerçekleştirir. FDA onaylı bir tedavi sunar. Gözle görünür sonuçlar elde etmek için birden çok seans uygulanması gerekir.
  •     Subsizyon: Bu yöntemde dermatoloğun uyguladığı iğne aracılığı ile deri altındaki yağ dokusu ayrılır. Böylece girintili çıkıntılı görüntü azaltılmaya çalışılır.
  •     Radyofrekans: Radyofrekans dalgaları selülit görünümünde azaltabildiğine dair çalışmalar bulunur. Etkilerinin uzun süreli ve görünür olması için birden çok seans gerekebilir.

SELÜLİT TEDAVİSİ SONRASI GÜNLÜK HAYAT
Selülit tedavileri genellikle cerrahi müdahale gerektirmediği için, aynı gün içerisinde taburcu olunabilir. İşlem ardından dermatolog önerilerini takip etmek önemlidir. Tedavinin ardından sağlıklı yaşam tarzı benimsenmeye özen gösterilmesi, selülit oluşumunu tetikleyebilecek davranışlardan uzak durulması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kalmanız gereken süre, Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR tarafından belirlenir.

Dış görünüş olumsuz etkilenir. Ek olarak çatlaklara, varislere ve ödemlere neden olur.

18 Yaşını doldurmuş ve işlemlere herhangi bir engeli olmayan herkes başvurabilir. İşlemler öncesinde detaylı bir muayene gerekir.

Hayır etkilemez. İşlemler yapıldıktan sonra aynı gün taburcu olunabilir. Taburcu olunduktan sonra doktor önerilerine dikkatle uymak gerekir.

Selülitlerin oluşumunu tamamen durdurmak mümkün değildir. Fakat günlük hayatta bazı alışkanlıklar edinerek durum kontrol altına alınabilir. Düzenli spor, sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, ideal kilonun korunması gibi durumlar selülit oluşumunu oldukça yavaşlatan adımlardır.

Randevu Al

Whatsapp

İletişim Formu