Harbiye Mah. Mim Kemal Oke Cad. Erenler Apt. No:12 Daire: 1, Şişli | İstanbul

Geniş Gözeneklerin Tedavisi

  • Anasayfa
  • Geniş Gözeneklerin Tedavisi

GÖZENEK NEDİR?
Gözenekler deride ter ve yağ salgılayan açıklıklardır ve aslında yaşamın devamı için önemlidir. Fakat geniş gözenekler görüntü olarak rahatsız edici olabilir. Geniş gözenekler sıklıkla yağ ciltli hastalarda görülür. Bunun dışında deri elastikiyet kaybında, yaşlanma, güneşlenmeye ikincil gelişen güneş hasarları, akne gibi durumlarda da görülebilir. Bu gözeneklerin yüzeyindeki tıkanmalar da siyah nokta dediğimiz farklı bir cilt sorununu tetikleyebilir. Tüm bu sebepler yoksa bile gözeneklerin geniş olması kalıtımsal (yapısal) olabilir.

GÖZENEKLERİN TEDAVİSİ EVDE YAPILABİLİR Mİ?
Gözenekleri kontrol altına almanın evde de gerçekleştirilebilen yöntemleri de mevcuttur. Bu yöntemler günlük hayatta herkesin uygulayabileceği ve son derece basit yöntemlerdir. Makyajın mutlaka gece uyumadan önce temizlenmesi gerekir. Makyaj malzemesi seçilirken üzerinde “non komedojenik”, “komedon oluşturmayan” makyaj ürünleri ve dermokozmetik sınıfında nemlendiricilerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Cildi tahriş etmeyen, cilt ph’ ına uygun, parfüm tarzı maddeler içermeyen, cilt tipine uygun olarak seçilmiş dermokozmetik temizleyiciler ile her 2 günde 1 cildin yıkanması gerekir. İçerisinde alfa hidroksi asitler, salisilik asit, retinol yani soyma etkisine sahip yıkama jelleri ve kremleri kullanılmalıdır. Özellikle yağlı ciltli kişiler salisilik asit içeren yıkama jelleri ve serumlar kullanabilir.

GÖZENEK TEDAVİSİ İÇİN NELER YAPILABİLİR ?
•    Su bazlı ürünlerin kullanılması gerekir. Yağlı bir cilde sahip bireylerin su bazlı ürünler kullanması gerekmir. Su bazlı ürünlerin kullanılması gözeneklere fazladan yağ girmesini engeller.
•    Yüzün hem sabah hem akşam yıkanması gerekir. Yüz yıkamak deri bakımının temelidir. Sabah ve akşam yüz yıkamak gözeneklerdeki yağı ve kiri temizler. Gözenek küçültme adına yapabilecek en temel şey cildinizi temiz tutmaktır.
•    Jel/köpük  bazlı temizleyicilerin kullanılması gerekir. Sabunlar cildi kurutur..Jel formunda temizleyiciler gözeneklere derinlemesine girerek etki etmektedir. Bu nedenle jel bazlı temizleyiciler daha etkili olur. Jel bazlı temizleyiciler gözeneklerdeki yağı daha iyi temizleyerek genişlemiş gözenek görünümünü azaltır. Salisilik asit veya glikolik asit içeren temizleyiciler gözenekteki kir ve yağı daha iyi parçalar. Fakat hassas ciltlere tavsiye edilmez.
•    Yağlı deriye sahip olan bireylerin heksfolyatif ürünler kullanması gerekir. Bu ürünler gözeneği tıkayan her türlü yağ, ölü hücre ve kiri kaldırmaya yardımcı olur. Bu ürünlerin yüzdesi cilt tipine göre seçilmelidir, böylece aşırı kurumadan da korunmuş olunur. 
•    Yağlı deriyi günlük nemlendirmek mantıksız gibi görünse de gözenek küçültme için oldukça fayda sağlar. Çünkü: nemlendiriciler deriye gerekli olan suyu sağlamakta ve yumuşatır. Nemlenen deri daha sağlıklı hale gelir.
•    Haftada 1-2 kez kil maskesi uygulamak gözeneklerdeki yağı azaltarak, küçülmesine yardımcı olabilir. Fakat eksfolyatif ürünlerle aynı gün kullanılmamalıdır. Aksi takdirde irritasyon, kızarıklık, yanma hissi görülebilir.
•    Her akşam mutlaka makyajınızı temizleyin: Gece boyunca makyajla uyumak gözeneklerin tıkanmasına yol açar. 
•    Cildi güneşten korumak büyük önem taşır. Çünkü güneş hasarı, cildin kurumasına ve kollajen ve elastik liflerin parçalanmasının hızlanmasına neden olur. Bu durum gözeneklerin daha büyük görünmesine yol açar.
•    Dermatoloji uzmanlarının uyguladığı fraksiyonel lazer, iğneli radyofrekans gibi mikro iğneleme yöntemlerine başvurulabilir. Bu yöntemler deri yüzeyini kontrollü olarak hasarlandırarak derinin iyileşmesini hızlandırır. Bunun dışında genişlemiş gözenekler için karbon peeling gibi cihaz aracılı kozmetik işlemler uygulanabilir. Ayrıca genişlemiş gözenekler için diğer lazer tedavileri de bulunur. 

GÖZENEK TEDAVİSİ GÜNLÜK YAŞAMI ETKİLER Mİ?
Gözenek tedavisi kapsamında gerçekleştirilen tedaviler, hem ağrısız hem de kısa süreli gerçekleşen tedavilerdir. Tedavi süreci içerisinde doktor talimatlarına uyulduğu takdirde, aynı gün sosyal hayata ve iş hayatına dönülebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kalmanız gereken süre Doç. Dr. Ezgi ÖZKUR tarafından belirlenir.

Evde yapılabilecek işlemler olsada, kalıcı sonuçlar için mutlaka bir dermatoloğa başvurmak gerekir.

Hayır etkilemez. İşlemlerin yapıldığı gün taburcu olunabilir. Taburcu olduktan sonra, dermatoloğun önerilerine uyulması gerekir.

18 Yaşını doldurmuş herkes başvurabilir. İşlemler öncesinde detaylı bir muayene yapılır. İşleme engel olacak herhangi bir durumu olmayan herkes işlemlere başvurabilir.

Aslında gözenekler hayatın devamı için gerekli bölgelerdir. Geniş gözenekler dış görünüşü olumsuz etkilediği için tedavi gerekebilir. Herhangi bir olumsuz sağlık sorununa neden olmaz.

Öncesi & Sonrası

Randevu Al

Whatsapp

İletişim Formu